close
تبلیغات در اینترنت
سایه عدالت
loading...

دنیای بازی ها

باب کین (Bob Kane) خالق یکی از محبوب ترین و مشهورترین ابر قهرمان ها است. او در سال 1939 دنیا را با شخصیت Batman آشنا کرد که از آن سال به بعد در کتاب های کمیک مختلف حضور پیدا کرد و طرفداران بسیاری بدست آورد. او را با نام های مختلفی مانند Caped Crusader ،The Dark Knight و World’s Greatest Detective هم می شناسند. داشتن شخصیتی جدی، روحیه مبارزه طلبانه، اما عدالت خواه باعث شده که Batman به جایگاه ویژه ای در بین سایر ابر قهرمان ها دست پیدا کند. محبوبیت Batman باعث شد تا در سال 1968 از روی آن برنامه…

آخرين ارسال هاي انجمن

سایه عدالت

باب کین (Bob Kane) خالق یکی از محبوب ترین و مشهورترین ابر قهرمان ها است. او در سال 1939 دنیا را با شخصیت Batman آشنا کرد که از آن سال به بعد در کتاب های کمیک مختلف حضور پیدا کرد و طرفداران بسیاری بدست آورد. او را با نام های مختلفی مانند Caped Crusader ،The Dark Knight و World’s Greatest Detective هم می شناسند. داشتن شخصیتی جدی، روحیه مبارزه طلبانه، اما عدالت خواه باعث شده که Batman به جایگاه ویژه ای در بین سایر ابر قهرمان ها دست پیدا کند. محبوبیت Batman باعث شد تا در سال 1968 از روی آن برنامه تلویزیونی کوتاهی به نام Batman: The Dark Knight Returns ساخته شود و پس از آن در سال 1989 فیلمی با عنوان Batman توسط کارگردان نامدار هالیوود، تیم برتون (Tim Burton) ساخته شد.

بعد از آن هم که ساخته های کریستوفر نولان (Christopher Nolan) در سال 2005 و 2010 جلوه ای تازه به Batman بخشید و این شخصیت را به دوران اوجش در سینما بازگرداند. Batman در دنیای بازی های کامپیوتری هم طرفداران بی شماری دارد و کمپانی های مختلف از روی این شخصیت، بازی های بسیار زیادی ساخته اند، اما هیچ کدام از این عنوان ها نتوانستند آن طور که باید و شاید در عالم دیجیتالی بازی ها خوش بدرخشند. بازی هایی که از روی فیلم ساخته می شدند، یا عنوان هایی که به صورت های گوناگون ساخته شدند، نتوانستند نظر بازیکنان را به خودشان جلب کنند. با این روند، کسی فکرش را هم نمی کرد که روزی برسد که استودیوی بازیسازی Rocksteady که در سال 2006 عنوان متوسط Urban Chaos: Riot Response را ساخته بود، بتواند بازی ای بر اساس Batman خلق کند که دنیا را به تحسین وادارد، اما این اتفاق افتاد و در سال 2009 بازیکنان با عنوان Batman: Arkham Asylum مواجه شدند.

بازی ای که در آن شوالیه تاریکی واقعاً در دنیای تاریک Arkham Asylum قرار داشت و با دشمنان مشهورش دست و پنجه نرم می کرد. فضای تاریک و کاملاً جدی این عنوان باعث شد که AS دیگر یک عنوان مبارزه ای کودکانه نباشد و همین مسئله به یکی از موفقیت های این بازی تبدیل شد. بازی ای که توانست برای اولین بار رکورد میانگین امتیازات 90 را برای یک عنوان ابر قهرمانی از خود بجا بگذارد. پس از موفقیت Batman: AA این استودیو به سرعت کار ساخت نسخه بعدی این سری از بازی ها را آغاز کرد. دنباله ای که سر و صدای زیادی به پا کرد و خیلی ها منتظر آن بودند. حال بعد از گذشت 2 سال از ساخت نسخه قبلی، این بازی نه تنها می خواهد تمام موفقیت های قبلی اش را تکرار کند، بلکه قصد دارد چیزی فراتر از نسخه قبلی را به نمایش دربیاورد.

داستان

داستان بازی Arkham City همانند Arkham Asylum بسیار عالی از کار درآمده است. در این نسخه بازیکنان با داستانی پیچیده تر و بسیار مرموز مواجه می شوند که بسیار هیجان انگیز و کمی دلهره آور است. بازی از جایی آغاز می شود که بروس وین (Bruce Wane) میلیاردر شهر Gotham و مرد پشت نقاب Batman، در یک سخرانی مخالفت هایش را با اقداماتی که قرار است برای Arkham Asylum صورت بگیرد، اعلام می کند. اقداماتی که باعث می شود شهر Gotham به مکانی خطرناک تر از قبل برای شهروندانش تبدیل شود، اما در زمان این مصاحبه، وین توسط نیروهای امنیتی ناشناسی مورد حمله قرار می گیرد و به مکانی ناشناس برده می شود. وین در آنجا به هوش می آید و پروفسور هوگو استرنج (Hugo Strange) را مشاهده می کند. کسی که از هویت اصلی او باخبر است و می داند که Batman همان بروس است.

اتفاقات زیادی رخ می دهند، اما وین موفق به فرار می شود. این ماجرا تنها شروع یک اتفاق بزرگ برای وین و Batman است. در ادامه مشخص می شود که افراد دیگری مانند جوکر (Joker)، پنگوئن (Penguin)، هارلی کویین (Harley Quinn)، آقای فریز (Mr. Freeze)، تو فیس (Two Face) و... در این اتفاقات دست دارند. بازی از جایی هیجان انگیزتر می شود که Batman در ادامه تحقیقاتی که برای پی بردن به راز این اتفاقات شروع کرده، در دام یکی از حقه های جوکر گرفتار می شود و این موضوع باعث می شود که Batman تنها 24 ساعت برای پیدا کردن راه حلی برای حفظ جان خود و مردم شهر فرصت داشته باشد!

Batman با آشوب بزرگی که در شهر Gotham به راه افتاده، حکم سایه ای از عدالت را دارد که باید یک تنه با تمام بدی ها مبارزه کند. داستان بازی واقعاً عالی از کار درآمده و پس از ساعت ها بازی کردن، بخش های جدیدی را برای بازیکنان آشکار می کند که بسیار هیجان انگیز هستند. از قسمت های جالب توجه بازی، این است که Batman بر خلاف نسخه قبلی در این بازی تنها نیست و شخصیت های دیگری مانند Catwoman و رابین (Robin) هم او را یاری می کنند. همین موضوع نیز باعث شده تا داستان بازی از این هم زیباتر شود. کابوس های بروس در این شماره به شکلی دیگر بازگشته اند و یکی از قسمت های عالی این عنوان را خلق کرده اند.

روند بازی به شکلی غیر قابل پیش بینی ادامه پیدا می کند و هرگز نمی توان ادامه آن را حدس زد. فراز و نشیب های زیادی در داخل داستان وجود دارند که بازیکنان را بسیار تحت تأثیر قرار می دهند. باید به این موضوع هم اشاره کرد که کارگردانی بسیار خوب بازی نیز روی بهتر شدن روند داستانی و داستان سرایی بازی تأثیر زیادی داشته است. صحنه های سینمایی بسیار زیبا و لحظات جذاب و احساسی زیادی در بازی طراحی شده که باعث می شود محو بازی شوید. حرکت دوربین و نمایش صحنه های مختلف بازی نیز روی زیباتر شدن این قسمت ها بسیار تأثیرگذار بوده است. البته باید به این موضوع هم اشاره کرد که نویسنده این داستان خوب آقای پل دینی (Paul Dini) بوده که در نوشتن داستان برای ابر قهرمان ها تبهر خاصی دارد و تا کنون داستان های مختلفی برای Batman ،Superman و... نوشته است. تجربه او باعث شده که داستان این بازی واقعاً عالی از کار دربیاید.

گرافیک

بدون شک Arkham Asylum یک بازی فوق العاده از نظر گرافیک بود، اما Batman: Arkham City چند پله بالاتر از نسخه قبلی قرار می گیرد. بازی با همان موتور بازیسازی Unreal 3 ساخته شده و به جرأت می توان گفت که یکی از بهترین کارهای ساخته شده با این موتور بازیسازی را در این عنوان شاهد هستیم. اولین تغییر بازی، این است که AC یک بازی Open-World است! شنیدن همین موضوع باعث می شود که خیلی از بازیکنان بسیار هیجان زده بشوند. شهر بزرگ Gotham به شکلی بسیار خوب در بازی طراحی شده  و یکی از زیباترین مناظر را به وجود آورده است. سازندگان به خوبی به جزئیات توجه کرده اند.

خیابان ها، کوچه ها، فاضلاب ها، مترو، ایستگاه قطار، مکان های مهم شهر و... همه به شکلی بسیار خوب طراحی شده اند. کیفیت بافت های بازی بسیار بالا رفته و این موضوع زمانی مشخص می شود که کمی به سنگ فرش های خیابان، طراحی ساختمان ها و دیگر المان هایی که در محیط بازی به کار رفته اند، دقت کنید. فضای تاریک و گرفته شهر Gotham یکی دیگر از قسمت های جالب توجه بازی است. هوایی برفی و تاریک و وزش باد باعث می شوند که بازیکنان فضای خشن و بی رحم بازی را احساس کنند. جوسازی فوق العاده ای در این عنوان صورت گرفته که مانند آن در کمتر بازی ای می توان دید. رنگ بندی های تیره و گرفته محیط نیز روی ایجاد این حس تأثیر زیادی داشته اند.

از طرف دیگر بازیکنان با یک شهر بزرگ روبرو هستند که می توانند به قسمت های مختلف آن بروند. تمام قسمت های این شهر در یک لحظه پردازش می شوند و بازیکن در طول این گردش با هیچ گونه مشکل اجرایی مثل دیر پردازش شدن بافت ها، افت فریم و... مواجه نمی شود. شاید همه انتظار این را داشتند که چون این عنوان با موتور بازیسازی Unreal 3 ساخته می شود، مشکل دیر پردازش شدن بافت ها را در بازی شاهد باشند، اما سازندگان به شکلی بسیار خوب این مسئله را برطرف کرده اند. در بازی جلوه های ویژه خوبی طراحی شده اند. انفجارهای سینمایی و تخریب پذیری خوبی را در بازی شاهد خواهید بود که به زیباتر شدن بازی کمک شایانی کرده است. تأثیر وزش باد و برف را می توان روی Batman مشاهده کرد. وزش باد، شنل او را که بسیار خوب طراحی شده، به جهت های مختلف حرکت می دهد. همچنین در زمان پرواز بر فراز شهر نیز می توانید دانه های برفی که روی شنل او می نشینند و آب می شوند را مشاهده کنید.

یکی دیگر از قسمت های خوب بازی، طراحی شخصیت ها و دشمنانی است که با آن ها مبارزه می کنید. تنوع شخصیت های اصلی بسیار زیاد است که همه آن ها به صورتی بسیار خوب در بازی طراحی شده اند. به کوچک ترین جزئیات شخصیت های بازی دقت شده تا به شکلی بسیار خوب در بازی به نظر برسند، اما یکی از جالب ترین قسمت ها، طراحی صورت شخصیت های بازی است. صورت ها به شکلی فوق العاده عالی طراحی شده اند. در برخی از شخصیت ها می توان عرق روی صورت آن ها را هم مشاهده کرد. در کنار این موضوع می توان به تنوع دشمنان بازی اشاره کرد که دشمنان بازی بسیار زیاد هستند و در هر قسمت از بازی با دشمنانی تازه که با سر و شکلی متفاوت پدیدار می شوند، مواجه خواهید شد. باید به این موضوع هم اشاره کرد که طراحی منوهای بازی بسیار جالب از کار درآمده اند. با گردش در منوهای بازی صحنه های بسیار جالبی به نمایش درمی آیند که بسیار خلاقانه اند و از همان ابتدا زیبایی خاصی را در بازی به وجود آورده اند.

موسیقی/صداگذاری

موسیقی Arkham City به شدت سینمایی است و حال و هوای فیلم های کریستوفر نولان را در بازی به وجود آورده است. قطعات ارکسترالی که به شکلی بسیار خوب در طول بازی شنیده می شوند. موسیقی ها حال و هوای بسیار خوبی در بازی به وجود آورده اند و همین طور هیجان بالایی را در زمان مبارزه ها به بازیکنان منتقل می کنند. رون فیش (Ron Fish) و نیک آروندل (Nick Arundel) کار آهنگسازی این عنوان را انجام داده اند. لازم به ذکر است که این اشخاص در پروژه Arkham Asylum هم حضور داشتند. همچنین قرار است که موسیقی های ساخته شده برای این عنوان تحت یک آلبوم موسیقی مجزا به فروش برسند. در کنار آهنگسازی و موسیقی های خوب بازی، صداگذاری روی شخصیت ها هم عالی است. افراد مشهوری که صدای آن ها در دنیای Batman ماندگار است در این بازی به ایفای نقش پرداخته اند. افرادی همچون کوین کانروی(Kevin Conroy)  که همیشه صداگذار Batman در انیمیشن های این ابر قهرمان بوده، در این بازی حضور داشته و به صداگذاری روی شخصیت Batman پرداخته است.

در کنار او مارک همیل (Mark Hamill) افسانه ای قرار دارد که همه با صدای او روی شخصیت جوکر آشنایی دارند. در کنار این اشخاص، صداگذاران دیگری همچون نولان نورث (Nolan North)، تارا استرانگ (Tara Strong)، گری دلیزل (Grey DeLisle)، کوری برتون (Corey Burton) و مائوریس لامارچ (Maurice LaMarche) بجای شخصیت های پنگوئن، هارلی کویین، Catwoman، هوگو استرنج و Mr. Freeze صحبت کرده اند و در کل، تعداد آن ها به بیش از 20 نفر گوینده می رسد. در کنار این موضوع، باید به صداگذارانی که روی دشمنان معمولی بازی نیز صداگذاری کرده اند، اشاره کرد که کار آن ها نیز بسیار خوب بوده است. تنوع دیالوگ های بازی بسیار زیاد است. با گردش بر فراز شهر به قسمت هایی می رسید که می توانید صدای برخی از دشمنان را که با هم صحبت می کنند، بشنوید. صحبت هایی که اطلاعات بسیار خوبی درباره اتفاقات رخ داده در بازی و کارهایی که Batman انجام داده، به بازیکنان می دهند. تنوع این قسمت ها نیز بسیار خوب است و بازیکنان با تکرار دیالوگ ها مواجه نمی شوند.

گیم پلی

یکی از جذاب ترین و هیجان انگیزترین قسمت های بازی، بخش گیم پلی آن است. همان طور که گفته شد، بازی Batman: Arkham City یک عنوان Open-World است. همین موضوع باعث می شود که گیم پلی بازی از آزادی عمل بیشتری برخوردار باشد. در کنار مأموریت های اصلی بازی که نقش مهمی در پیشبرد داستان دارند، مراحل فرعی زیادی در شهر Gotham قرار دارند که از هیجان بسیار خوبی برای یک مأموریت جانبی برخوردار هستند که با پیشرفت در بازی آزاد می شوند و به پایان رساندن آن ها امتیازات زیادی به شخصیت اصلی بازی می دهد. در این نسخه کارآگاه-بازی های Batman بیشتر شده و این قسمت به یکی از بخش های جالب بازی تبدیل شده است.

بررسی محیط های مختلف برای پیدا کردن سرنخ و تعقیب افراد مختلف، با این روش امکان پذیر است. حالت Detective Mode همچنان در بازی وجود دارد و Batman به وسیله آن می تواند دشمنان را از پشت دیوار ببیند، آیتم های مختلف را شناسایی کند و راه حلی درست را برای حل معماهای بازی پیدا کند. تنوع محیط های بازی باعث شده که تنوع گیم پلی را هم در بازی شاهد باشیم. در برخی مراحل باید خیلی آرام راه بروید، چرا که ممکن است سطحی که روی آن قرار دارید، بشکند، در برخی مراحل باید به صورت مخفی-کاری عمل کنید تا بتوانید افراد بی گناه را نجات دهید و در اکثر مراحل هم می توانید از هر راهی که دوست داشتید، مأموریت ها را به پایان برسانید.

بازی دارای یک حالت Sand-Box است که به واسطه آن، بازیکنان مجبور نمی شوند که یک مرحله را از یک راه خاص به پایان برسانند. آزادی عمل خوبی برای تمام کردن مراحل در بازی طراحی شده است. سیستم مبارزه ای یا Beat-‘Em-Up بازی همچنان یکی از قسمت های بسیار خوب آن به شمار می رود. ضربه های ترکیبی فوق العاده Batman همچنان هیجان انگیز هستند و طوری طراحی شده اند که به خوبی بتوان حس برخورد ضربه ها به دشمنان را احساس کرد. روند مبارزه ها بسیار سریع و بی وقفه است و بازیکنان می توانند به اجرای فنون مختلف بپردازند. ضربه های ترکیبی Batman بسیار زیاد شده و با ارتقاء قدرت های او می توانید ضربه های بیشتری را هم اجرا کنید.

حالت Take Down دشمنان هیجان خوبی به بازی بخشیده و در قسمت های مخفی-کاری، بسیار کارآمد هستند. به خصوص که در این شماره می توانید دو دشمن را به صورت همزمان از بین ببرید. Batman از جمله ابر قهرمان هایی است که قدرت ماوراء الطبیعه ندارد و به واسطه داشتن ابزار و امکانات پیشرفته توانسته بر دشمنانش غلبه کند. در این بازی نیز سلاح های نسخه قبل وجود دارند و هم چند ابزار و سلاح جدید برای او طراحی شده که بسیار هم کارآمد هستند. سلاحی که گلوله های الکتریکی پرتاب می کند یا ابزاری که به وسیله آن می توان سلاح دشمنان را از کار انداخت، بخشی از این ابزار و سلاح های جدید به حساب می آیند. دوربین بازی در این عنوان عملکرد بسیار خوبی دارد.

دوربین همیشه در زاویه  مناسبی قرار دارد و حالت آزاد آن باعث می شود که بازیکنان بتوانند آن را به جهت های مختلف حرکت دهند. موضع گیری خوب دوربین زمانی بیشتر جلب توجه می کند که Batman ضربه نهایی را به آخرین دشمن می زند. در هر شرایط و هر جایی که باشید، دوربین دارای مشکل نمی شود. به طور مثال دوربین درون دیوار یا محیط هایی که برای بازی طراحی نشده اند، نمی رود. این موضوع در مورد دشمنان هم صدق می کند. نمی توان دشمنی را دید که درون در و دیوار گیر کند و یا با باگ های مختلف به شکل های عجیب و غریب دربیاید. در واقع می توان گفت که بازی هیچ کدام از مشکلات رایج موتور بازیسازی Unreal 3 را ندارد و بازیکنان با گیم پلی ای روان و نفس گیر مواجه هستند.

معماهای آقای ریدلر (Riddler) در این نسخه نیز هستند، اما تعداد آن ها بسیار بیشتر شده و در اکثر نقاط شهر Gotham دیده می شوند. معماهایی که چالش های مختلفی را پیش روی Batman می گذارند. از آنجایی که دنیای Batman دارای شخصیت های بسیار زیادی است و شاید خیلی از بازیکنان با آن ها آشنا نباشند، بازی دارای قسمتی است که از طریق آن می توانید اطلاعات مختصری را درباره شخصیت های بازی (رنگ مو، رنگ چشم، وزن، قد و اینکه از چه شماره ای از کمیک های Batman به این دنیا وارد شدند) بدست بیاورید. در طول بازی، با Bossهای مختلفی مواجه خواهید شد که هر کدام از آن ها دارای نقاط ضعف متفاوتی هستند و بازیکنان باید به یک صورت خاص با آن ها مبارزه کنند.

تنوع Bossها باعث شده که مبارزه با آن ها بسیار جالب از کار دربیاید. نکته مهمی که درباره این قسمت می توان گفت، حالت سینمایی این مبارزه ها است. مبارزه با Bossها به جرأت یکی از قسمت های عالی این عنوان به حساب می آیند و روند آن ها و کارگردانی عالی این صحنه ها باعث شده که این قسمت ها به بخش های به یاد ماندنی Arkham City تبدیل شوند. به این موضوع هم باید اشاره کرد که شخصیت Catwoman در بازی قابل بازی است، اما برای کنترل آن باید کدی که در داخل بازی اصلی وجود دارد را در همان ابتدای بازی وارد کنید، تا بتوانید مراحل زیبای Catwoman را هم تجربه کنید.

آیتم ها و قسمت های مختلفی در بازی وجود دارند که با به پایان رساندن مأموریت ها آن ها را بدست می آورید. این آیتم ها می توانند تصاویری از شخصیت های بازی باشند یا طراحی سه بعدی آن ها که در بخش مخصوصی که برای آن در نظر گرفته شده، می توانید آن ها را ببینید. بازی دارای گیم پلی طولانی ای است و انجام مأموریت های فرعی و حل معماهای ریدلر باعث شده که بازیکنان ساعت ها سرگرم این عنوان باشند.

نتیجه گیری

بازی Batman: Arkham City بدون شک یکی از بهترین بازی های سال 2011 است که تجربه فوق العاده زیبا و هیجان انگیزی را به همراه دارد. تنوع مراحل، تنوع شخصیت ها، داستانی جالب و گیم پلی فوق العاده، باعث شده که این بازی به عنوانی ارزشمند و زیبا تبدیل شود.

منبع : پردیس گیم

الیاس بازديد : 149 پنجشنبه 28 مهر 1390 زمان : 12:59 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبليغات

لينک دوستان