close
تبلیغات در اینترنت
اکوسیستم خشم
loading...

دنیای بازی ها

جان كارمك (John Carmack) و id Software را می توان پدران سبك FPS و بازی های سه بعدی نامید. بزرگترین بازی های سه بعدی FPS را id Software عرضه كرده است. Wolfenstein ،Quake و DOOM از شاهكارهای این شركت هستند. آن ها همیشه با بازی های خود، پایه گذار استانداردهای جدید در تكنولوژی بوده اند و اینبار پس از چندین سال غیبت، علاوه بر ساخت بازی روی PC، كنسول ها را هم هدف گرفته اند و نتیجه كار آن ها IP جدیدی به نام RAGE است. داستان داستان RAGE همانند بسیاری از بازی های id در آینده، پس از آخرالزمان اتفاق می افتد.…

آخرين ارسال هاي انجمن

اکوسیستم خشم

جان كارمك (John Carmack) و id Software را می توان پدران سبك FPS و بازی های سه بعدی نامید. بزرگترین بازی های سه بعدی FPS را id Software عرضه كرده است. Wolfenstein ،Quake و DOOM از شاهكارهای این شركت هستند. آن ها همیشه با بازی های خود، پایه گذار استانداردهای جدید در تكنولوژی بوده اند و اینبار پس از چندین سال غیبت، علاوه بر ساخت بازی روی PC، كنسول ها را هم هدف گرفته اند و نتیجه كار آن ها IP جدیدی به نام RAGE است.

داستان

داستان RAGE همانند بسیاری از بازی های id در آینده، پس از آخرالزمان اتفاق می افتد. شخصیت اصلی و بی نام بازی، یك نیروی نظامی فضایی در آینده ای دور است كه در سیارات دیگر همراه با گروه خود مشغول كاوش و بررسی كهكشان هستند. در همین حین، بازی یك شهاب سنگ بسیار بزرگ را نشان می دهد كه وارد منظومه شمسی می شود. این شهاب سنگ به زمین نزدیك می شود و پس از برخورد با آن، تقریباً 90 درصد جمعیت این سیاره را از بین می برد و آن را به یك سیاره كاملاً تخریب شده تبدیل می كند. پس از این ماجرا، شما به زمین بازمی گردید و نه تنها محیطی خشن و مرگبار را نظاره گر هستید، بلکه متوجه می شوید كه نجات یافتگان این سیاره همه در حال شكار هم هستند و در حقیقت شما وارد جنگلی وحشی می شوید كه قانونش كشتن یا كشته شدن است.

حال شما به عنوان یك غریبه باید برای بقا و زندگی كردن در كنار دیگران به آن ها ملحق شوید، ولی این كار به این سادگی ها هم نیست و باید كارها و خواسته های دیگران را اجرا كنید. متأسفانه داستان RAGE بر خلاف جو غنی خود، خیلی ضعیف است و شما در طول بازی فقط مأموریت های دیگران مثل نابود كردن جایی و یا پیدا كردن شیئی را انجام می دهید. هر چند سبك بازی تیراندازی است، ولی در این نسل ما عناوین بزرگی در این سبك داشتیم كه داستان گویی فوق العاده ای داشتند و در حقیقت روایت یك داستان جذاب در این سبك روز به روز از اهمیت بالاتری برخوردار می شود. همانطور كه ذكر شد، داستان RAGE نكته خاصی ندارد و از داستان های كوتاه تشکیل شده كه آن ها هم آنچنان قوی نیستند.

 

گرافیك

جان كارمك، نابغه برنامه نویسی، پس از DOOM 3 سخت روی نسخه پنجم از موتور id Tech كار می كرد. كارمك می گفت که ابتدا تصمیم گرفته بود بازی ای بسازد كه بافت های آن به شدت با كیفیت باشند و در همین حین روی 60 فریم ثابت اجرا شود. تقریباً تمام اعضای id با این نظر مخالفت كردند، چون باور داشتند چنین چیزی غیر ممكن است، اما كارمك تسلیم نشد و نتیجه، ممكن شدن غیر ممكن شد! به جرأت می گویم که RAGE تكنیكی ترین گرافیك را بین تمام FPSهای این نسل دارد. بازی یك Open-World وسیع است كه داخل این وسعت محیط های وسیع دیگری هم وجود دارند. كارمك با تكنیك خود-ساخته Mega-Texture چنین وسعت عظیمی را با كیفیت بسیار بالایی از بافت ها طراحی كرده و جالب اینجاست كه تمام این موارد بدون یك ذره افت، روی 60 فریم ثابت اجرا می شوند.

Loadingهای كم و كوتاه هم از طرفی به ارزش های كار او اضافه می كنند. بافت ها با توجه به Open-World بودن بازی بسیار با كیفیت هستند و وقتی از دور به آن ها نگاه می كنید، جزئیات بیشتری از آن ها را مشاهده می كنید. نورپردازی حجم دار بازی در كنار فریم بالا، تصویری را ارائه می كند كه در نگاه اول فكر می كنید مشغول مشاهده یك دمو از پیش پردازش شده هستید. سایه زنی های با كیفیت و نورپردازی های دیدنی قدرت عجیب id Tech 5 و خالق آن جان كارمك را نشان می دهند. طراحی هنری بازی هم دسته كمی از بخش فنی آن ندارد. به خوبی می توانید حس دنیای نابود شده و خشن بازی را حس كنید. توجه به چیدمان محیط و جزئیات، بسیار بالا بوده و دقیقاً می توانید حس كنید كه اینجا مکانی زنده بوده كه پس از برخورد شهاب سنگ به زمین، حالا به این ویرانه تبدیل شده است.

متأسفانه در نسخه PC به علت مشکلات و ناهماهنگی هایی که بین بازی و Driverهای کارت های گرافیک وجود داشت، با Texture Loadingهای بسیار بد و ایرادهایی از این قبیل مواجه هستیم که البته با ارائه Patchهای ویژه برطرف خواهند شد. فیلترینگ های تصویری جالبی هم در بازی اضافه شده اند. مثلاً با وارد شدن به منطقه Dead City رنگ خاكستری و مشكی دقیقاً نام این منطقه را به ما نشان می دهند. محیط هایی مثل چاه های فاضلاب هم از قهوه ای سوخته تشكیل شده اند كه حس كثیفی و زنگ زدگی آنجا را نشان می دهند. شخصیت ها هم بسیار با كیفیت هستند. حتی عادی ترین شخصیت ها از بیشترین جزئیات تشكیل شده اند و انیمیشن های صورت و بدن آن ها خیره كننده است. آسمان بازی در بخش مركزی Wasteland هنوز آبی است و واقعاً زیبا طراحی شده است. ابرهای سفید زیبا روی پس زمینه آبی آن تمام توجه شما را به خود جلب می كنند و Draw to Distance با كیفیت و خیره كننده از ساختمان های فرو ریخته و یا كوه های تخریب شده، وسعت ویرانی را بیشتر به ما نشان می دهند. RAGE قطعاً یك هیولای گرافیكی است كه تا انتهای بازی نفس شما را بند می آورد.

موسیقی/صداگذاری

صداگذاری افراد خیلی جالب است و به خوبی شخصیت آن ها را نشان می دهد. صداهای محیط هم خیلی خوب كار شده و جالب اینجاست كه id صداهای خشن، مثل شلیك اسلحه و یا برخورد آهن با مكانی خاص و یا انفجار را با صدایی خیلی تیز افكت گذاری كرده كه خیلی گوش خراش و مهیب كار شده اند. به لطف گرافیك بازی، همه جا پر از اشیاء مختلف است كه بعضی از آن ها هم حركت می كنند و یا الكتریسیته در آن ها جریان دارد و خوشبختانه تمام این جزئیات خیلی ریزبینانه صداگذاری شده اند. صدای چكیدن آب در غارها، صدای هیولاها در پس زمینه و... خیلی محیط ها را باورپذیر كرده اند. موسیقی های بازی هم بسیار زیبا كار شده اند. وقتی سوار ماشین می شوید، موسیقی Rock پخش می شود و باز هم شباهت های زیادی را بین این بازی و Twisted Metal می بینیم. در بعضی محیط های مخروبه، با آهنگسازی هایی روبرو هستیم كه جو را به خوبی منتقل می كنند و یا بخش اكشن هم بسیار سریع و كوبنده كار شده است.

گیم پلی

RAGE را می توان تلفیقی از سبك تیراندازی های قدیمی id و عناوین جدیدی مثل BioShock و Borderlands دانست. بازی خیلی آرام شروع می شود، ولی هر چه جلوتر می روید، گیم پلی آن هیجانی تر و وسیع تر می شود. RAGE را می توان تركیبی از وسعت Quake، ترس DOOM و نكات عجیب Wolfenstein دانست كه محیط Fallout را قرض کرده و RPG بازی BioShock را به آن اضافه می كند. اضافه شدن بخش RPG بازی، بسیار زیبا است. نه به گونه ای است كه طرفداران تیراندازی از آن گیج شوند و نه آنقدر خفیف است كه طرفداران سبك RPG از آن زده بشوند. بازی Open-World است.

محیط های وسیعی در آن وجود دارد كه صدها مكان مختلف (زیرزمین، دریچه ها، غارها، خیابان ها، ساختمان های مخروبه و حتی جنگل های نابود شده) هم در دل آن ها جای دارد. بازی خیلی موشكافانه و دقیق از كل به جزء می آید و در هر مقطع خود، سرگرم كننده است. همانند سایر بازی های id، سلاح های زیاد و عجیب و غریب جالبی در بازی وجود دارند كه هر كدام از آن ها همانند BioShock از تیرهای مختلفی تشكیل شده اند. بازی یك بخش Inventory نیز دارد كه می توان در آن هر چیزی را كه می خواهید، درست كنید. می توانید با تركیب تیرهای Cross-Bow و كمی الكتریسیته و چیپ های مغناطیسی، نوعی تیر درست كنید كه وقتی به هدف شلیك شود، كنترل او را بدست بگیرید و با منفجر كردن وی یك عملیات انتحاری انجام دهید.

می توانید با اضافه كردن الكتریسیته به اسلحه خود با شلیك به آب، دشمنانی كه در آن هستند را بكشید. می توانید به شاتگان خود الكتریسیته را اضافه كنید و با شلیك آن، دشمنانی كه زره های فلزی پوشیده اند را نابود كنید. هر اسلحه قابلیت Upgrade شدن دارد. برای این كار، باید پیش فروشنده های شهر بروید و انواع و اقسام تجهیزات را بخرید. مثلاً قطعه ای به اسلحه خود اضافه كنید كه باعث پایدارتر شدن آن در حین تیراندازی شود و یا لیزر به آن اضافه كنید و یا دوربین آن را عوض كنید. می توانید خشاب های مختلف به اسلحه خود اضافه كنید و یك Revolver معمولی را شبیه به یك Machine Gun خطرناك كنید. بمب های مختلفی هم در بازی وجود دارند.

بمب EMP همانطور كه از نامش پیداست، می تواند تجهیزات الكتریكی دشمنان را از بین ببرد و نارنجك های معمولی هم آن ها را قطعه قطعه می كنند. شما می توانید خودتان ماشین كنترلی درست كنید. كافی است که چهار چرخ، یك موتور و یك بمب را به هم وصل كنید تا یك ماشین كنترلی با قدرت تخریب تانك درست كنید! می توانید پس از درست كردن آن، كنترل را به دست گرفته و آن را وارد محیط هایی بكنید كه خودتان نمی توانید بروید. مثلاً آن را وسط صحبت كردن دشمنانتان بفرستید و با منفجر كردن آن به مكالمه آن ها خاتمه دهید! در ابتدای بازی، فكر می كردم كه در ادامه كمی دچار تكرار شود، ولی سازندگان خیلی خوب از این موضوع مطلع بودند و كارهای جالبی را در این راستا انجام داده اند.

مثلاً هر چند وقت یكبار به طور كلی وارد یك محیط جدید با یك سری فیلترینگ جدید می شوید و بازی ناگهان همانند DOOM جوی خوفناك به خود می گیرد و یا در مرحله بعد، همانند Wolfenstein با هیولاهای عجیب و غریب می جنگید و یا ناگهان همانند Quake سربازهای حرفه ای به شما حمله می كنند. جدا از این مورد، تنوع دشمنان است كه خیلی خوب طراحی شده اند و به طور كلی خیلی متفاوت هستند. مثلاً در یك مرحله با Mutantها مبارزه می كنید و در مرحله بعد با سربازهایی كه تمام بدنشان از آهن تشكیل شده، می جنگید و ناگهان وارد نبرد با هیولایی به اندازه هیولاهای God of War می شوید. موضوع دیگر، نحوه در اختیار گذاشتن قابلیت های بازی است.

از همان ابتدا id تمام كارت های خود را رو نمی كند و خیلی آهسته با پیشروی در مراحل قابلیت های مختلف را بدست می آورید. به این شكل است كه هر لحظه منتظر کسب یك قابلیت جدید از بازی هستید و همین موضوع نوعی كشش ایجاد می كند. همانطور كه گفته شد، دشمنان خیلی متنوع هستند و كشتن آن ها هم در نتیجه متنوع می شود. همانند BioShock در این بازی شما مدام در حال تعویض اسلحه خود هستید. یكی به خاطر كمبود مهمات و دیگری روش های مختلف كشتن دشمنان است. به شخصه خیلی از این سیستم كمبود مهمات و استفاده تمام اسلحه ها لذت می برم كه RAGE به خوبی چنین موضوعی را از BioShock به ارث برده است.

طی کردن محیط بزرگ بازی، مسلماً بدون وسیله نقلیه غیر ممكن است. بخش ماشین سواری هم خیلی عالی طراحی شده است. انواع و اقسام ماشین ها در اختیار شما قرار می گیرند و می توانید با شركت در مسابقه های مختلف، ماشین های جدیدی هم بدست بیاورید. همانطور كه در بخش تیراندازی با اسلحه ها و مهمات مختلفی روبرو هستید، در بخش رانندگی هم می توانید ماشین خود را به یك هیولای فلزی تبدیل كنید و بازی را شبیه به Twisted Metal دنبال كنید. بخش رانندگی خیلی خوب طراحی شده، ولی استفاده آن در مراحل اصلی خیلی كم است و صرفاً برای رانندگی به نقاط مختلف است كه شما می توانید راحت با استفاده از Boost از دست دشمنان هم فرار كنید.

این موضوع باعث می شود که بازیكن كمتر بخش اكشن رانندگی بازی را تجربه كند و صرفاً آن ها را بیشتر در مراحل فرعی دنبال كند. چیزی كه بیش از همه در این بازی مرا مجذوب خود كرد، هوش مصنوعی بازی است. به جرأت می گویم که رفتارهایی طبیعی تر از دشمنان RAGE در بازی دیگری ندیده ام. این هوش مصنوعی بسیار قوی باعث شده تا نبردها خیلی پر تنش و سخت شوند. دشمنان مدام در حال سنگر گرفتن هستند. هیچ وقت دشمنی را خارج از سنگر نمی بینید. آن ها بعضی اوقات اصلاً از سنگر خود بیرون نمی آیند و با شلیك كور (Blind Fire) به شما حمله می كنند و اگر هم شما زیاد در سنگر خود بمانید، باران نارنجك را به سمتتان می ریزند. اگر تنها باشند و متوجه بشوند كه به تنهایی نمی توانند حساب شما را برسند، فرار می كنند تا به گروه های بیشتری از یاران خود برسند و دست جمعی به شما حمله كنند.

از چپ و راست به سمت شما می آیند و از روبرو هم نیروی قوی خود را می فرستند و اگر سریع عمل نكنید، خودتان را محصاره شده می بینید و در كمترین زمان كشته خواهید شد. اگر به سمت دشمن شلیك كنید، آنقدر تكان می خورد كه شانس شما برای برخورد گلوله به او خیلی كم می شود. آن ها سرشان را می دزدند و یا خودشان را به زمین پرت می كنند و یا از روی دیوار می دوند. میله ها را می گیرند و از بالا به شما حمله می كنند. از پله استفاده نمی كنند و ه رچیزی كه دم دستشان باشد را می گیرند و به سمتتان می آیند. به نظر من هوش مصنوعی واقعاً قوی ترین بخش این بازی است و سخت می توان باور كرد که این موجودات مجازی هستند. مراحل فرعی زیادی هم در بازی وجود دارند كه البته اگر بخواهید تمام بخش های بازی را انجام بدهید، در اواخر آن كمی حس تكرار خواهید كرد كه آن هم به خاطر نبود داستان قوی و البته زیاد بودن زمان گیم پلی بازی است.

نتیجه گیری

RAGE یك بازی بی نقص در بخش تكنیكی است كه تركیبی جالب بین گیم پلی آشنای نسل قبل با بازی های جدید بازار و بازی های خود id است. id بار دیگر نشان داد كه هنوز هم در سبك FPS یكی از پیشروهای اصلی نسل خود است.

الیاس بازديد : 199 دوشنبه 25 مهر 1390 زمان : 17:49 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبليغات

لينک دوستان